Vyhodnotenie súťaže FOTOKURSALON 2013 a 10.Fotosession

dsc_5405V nedeľu 27.10.2013 sa opäť zišli vo Frapperii Kursalon priaznivci fotografie. Krátko po 16 – tej hodine pokračovalo už 10. Fotosession, tentokrát sa predstavila Petra Áčová s jej vášňou, ktorú našla v podvodnej fotografii, a tiež Jozef Ivan ako nadšenec infrafotografie.

Petra priniesla množstvo fotografií, ktoré urobila buď v moriach, alebo aj v slovenských vodách. Na jej fotografiách sme videli mnoho rôznych živočíchov, rýb, ale aj všetko ostatné, čo sa dá vidieť pod hladinou vody. Vo svojom portfóliu má či už drobné vodné živočíchy fotené macro objektívom, ale i fotografie s väčším uhlom záberu, fotené so širokým objektívom. Rozprávanie obohatila zaujímavými príhodami, ktoré zažila a zažíva pod hladinou, kde sa cíti ako doma. Ako sama hovorí, pod hladinou sa cíti ako v inom svete. Do svojho portfólia tiež zaraďuje aj podvodné fotografovanie modeliek, čo nie je jednoduchá práca. Často sa stáva, že modelky takýto druh fotografovania prežívajú ťažšie, vzhľadom na podmienky, a tiež sa stáva, že fotografovanie dlho nevydržia. Petra hovorí, že aj pripravený plán sa pod vodou môže veľmi rýchlo posunúť úplne iným smerom.

V ďalšej časti sa Jozef Ivan vo svojej prezentácii venoval infrafotografii. Infrafotografia nie je jednoduchý obor a pri tvorbe tejto málo vídanej fotografie čaká veľa nepríjemností, na ktoré sa musí fotograf pripraviť. Počas prezentácie nám Jozef vysvetľoval technické náležitosti, ale aj základné princípy použitia infra filtra. Dozvedeli sme sa, kedy je vhodné ročné obdobie na fotenie za pomoci infra filtra a mnoho ďalších užitočných a trefných poznatkov.

Príjemne strávené popoludnie zakončila vernisáž výstavy FOTOKURSALON 2013 a vyhlásenie víťazov tejto súťaže :

1. miesto – Peter Maděránek (za kolekciu fotografií)

2. miesto – Karol Belás

IMG_8881

3. miesto – Jozef Ivan

IMG_8883

Cenu primátora mesta Piešťany získala kolekcia fotografií Ernesta Koppona.

IMG_8886

Tento rok sa organizátori rozhodli udeliť aj špeciálnu cenu. Získala ju Dominika Jančovičová za kreatívnu sériu čiernobielych fotografií.

IMG_8885

[nggallery id=69]