Články, Partners

Ustroń 19.-21.8.2016

Share

IMG_3849

Projekt Partnerské mestá očami fotografov pokračoval návštevou členov Piešťanského fotoklubu v poľskej Ustrońi .
Piešťanci sa stretli s domácimi fotografmi a zástupcami mesta, zúčastnili sa prezentácie v pitnom pavilóne a spoločne predstavili výstavu v plenéri, ktorej súčasťou bolo i piešťanské PARKFOTO – fotografie na sieťach. Počas tohto víkendu sa v meste konajú aj pravidelné Dni Ustrońe s dožinkami, ktorých sa zúčastnia i naši fotografi. Ako vyzerajú prvé dojmy z tohto horského kúpeľného mestečka, ktoré je jedným zo siedmich partnerských miest Piešťan očami fotografov, si môžete pozrieť na snímkach Štefana Kučkovského a Martina Ondka. 

 

Ustroň je jediné kúpeľno-rekreačné mesto pod Sliezskymi Beskydami. Mesto vďačí za svoje čaro malebnej polohe na úpätí Veľkej Čantórie (990 m n. m.), Malej Čantórie (866 m n.m.), Lipovského Groňa (745 m n. m.) a Ruvnici (884 m n. m.), ktorá je pokrytá krásnymi smrekovo-bukovými lesmi.

Vynikajúca poloha, pri dvojprúdovej ceste (Katovice – Ustroň), zhruba 12 km od hraničného prechodu v Tešíne, okolo 80 km od najbližšieho letiska v Katoviciach, je zárukou jeho dostupnosti a atraktivity. Mesto môže ubytovať súčasne okolo 6.000 osôb v objektoch, ktoré majú vysoký štandard, je tu vybudovaná gastronomická sieť, zaujímavé kultúrne objekty a športovo-rekreačné zariadenia. Organizujeme veľa kultúrnych a športovo-rekreačných akcií. Toto neobvyklé mesto má vynikajúce podmienky pre odpočinok, rehabilitáciu, liečenie a môžu sa tu uplatňovať všetky formy pohybu ako aj kultúrneho prežitia voľného času.

IMG_3701IMG_3683IMG_3677IMG_3674Kúpele

“Mesto to patrí, bez pochýb, k najpôvabnejším v zemi našej, je slávne ako najstaršie miesto v rozľahlom okolí, v ktorom doteraz medzi novovybudovanými kúpeľnými domami zasluhuje prvenstvo…” (“Tešínska hviezdička”, 1880)

Kúpele Ustroň majú 200-ročnú tradíciu. Sú kúpeľmi podhorského typu (340 – 450 m n. m.) a majú mierne stimulujúce podnebie, pomerne teplé. V súčasnosti kúpele ponúkajú okolo 1650 lôžok vo viacerých kúpeľných domoch, 120 lôžok v Sliezskom rehabilitačnom centre a 360 lôžok v Sliezskej reumatologicko- rehabilitačnej nemocnici. Všetky objekty majú pohodlné 1, 2 a 3-lôžkové izby s kúpeľňami, majú lekárske ordinácie, laboratórne a diagnostické oddelenia ako aj oddelenia na rekreáciu a odpočinok. Centrálnym objektom kúpeľnej štvrte Zavodie je Kúpeľný prírodný dom, ktorý je vybavený najmodernejšou zdravotníckou technikou. Aplikujú sa tu kúpele v jodobrómovej vode v individuálnych vaniach a v rehabilitačných bazénoch, bahenné zábaly, inhalácia, masáže a individuálne a spoločné rehabilitačné cvičenia.

Sanatória liečia pacientov na základe poukazov regionálnych poisťovní ako aj osoby, ktoré si sami hradia pobyt rôznej dĺžky. Stojí za to sem prísť a liečiť sa a vykonávať rehabilitáciu pri chorobách pohybového ústrojenstva, krvného obehu, dýchacích ciest a periférneho nervového systému. V súčasnosti sú kúpele Ustroň známe ďaleko za hranicami Poľska. (Zdroj: www.piestany.sk).

IMG_3678

IMG_3835

DSC_0247IMG_3823

IMG_3832DSC_0247IMG_3813IMG_3773IMG_3726IMG_3701IMG_3768IMG_3787IMG_3812-red-, Zdroj: www.piestany.sk, foto: M. Ondko, Š. Kučkovský

Pridaj komentár